Globalizacja i transformacja cyfrowa wywołały istotny przełom w prowadzeniu badań oraz w zarządzaniu nauką. Przemiany zachodzące we współczesnej nauce w kontekście transformacji cyfrowej i skutków pandemii były tematem 5. odcinka podcastu Uniwersytet Cyfrowy.   

O zmianach rozmawialiśmy z Prof. Markiem Kwiekiem, który jest Dyrektorem Centrum Studiów nad Polityką Publiczną oraz Kierownikiem Katedry UNESCO Badań Instytucjonalnych i Polityki Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a także kieruje IDUB na UAM. 

Dyskutowaliśmy, jak zmiany w polskiej nauce przedstawią się na tle zagranicy. Poruszyliśmy też kwestię umiędzynarodowiania i publikowania w j. angielskim, zwłaszcza w dziedzinach, które często skupiają się na lokalnych, polskich zagadnieniach. 

Aktualnym wyzwaniem w zarządzaniu uczelnią są również skutki pandemii oraz inwazji na Ukrainę. Dlatego w czasie podcastu zastanowiliśmy się, jakie rozwiązania systemowe możemy wprowadzić dla wsparcia studentów i naukowców z Ukrainy, a nasz gość przedstawił dobre praktyki z UAM w tym obszarze. Podjęliśmy się także odpowiedzi na niełatwe pytania o współpracę naukową z instytucjami rosyjskimi oraz o przyszłą odbudowę nauki i szkolnictwa wyższego w Ukrainie. 

YouTube

Oglądnij odcinek na YouTube

Spotify

Odsłuchaj odcinek na Spotify

Kontakt

Bądźmy w kontakcie

© Prof. Łukasz Sułkowski 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.